Uložení potrubí na systémovou desku
Systémová deska je nejpoužívanější a také nejbezpečnější způsob jak správně uložit topné potrubí. Díky pravidelným výstupkům je zajištěna předepsaná rozteč potrubí v celé podlahové ploše. Výstupky chrání mechanicky potrubí před zalitím. Povrch systémové desky je vybaven odnímatelnou černou skořepinou z odolného PE materiálu. Díky přesahům a tvarovým zámkům jednotlivých desek je vytvořen celistvý povrch, který je vhodný pro zalití anhydritovým potěrem bez rizika podtečení zálivky. Systémová deska je vhodná pro topné potrubí 15 – 18 mm. Dodává se v tloušťkách polystyrenové izolace 10 a 30 mm.



Další možností je použití systémové skořepiny bez tepelné izolace. Skořepina je v podstatě zesílený PE materiál na pohled totožný se systémovou deskou. Výhoda použití samotné skořepiny je především v tom, že podkladní polysteren je dodán z místních zdrojů, čímž dochází k podstatné úspoře nákladů.
Uložení potrubí na rovnou desku s odrazovou hliníkovou fólií (systémový pás TAC)
Tento způsob uložení potrubí umožňuje velkou flexibilitu pokládky. Díky PE fólii s pokovenou hliníkovou vrstvou dochází ke zpětnému odrazu tepla a tím k úspoře energie. Předtištěný rastr umožňuje držet předem danou rozteč potrubí. Potrubí je kotveno pomocí plastových spon s rozpěrkou. Při použití montážního přístroje je pokládka potrubí téměř stejně rychlá jako u systémových desek.



Jako ekonomickou variantu pokládky potrubí je možné použít samostatnou rastrovou AL fólii navinutou v rolích po 50 metrech. Kromě zpětného odrazu tepla jsou podstatnou výhodou velmi příznivé pořizovací náklady celého systému.
Topné potrubí
Pro výrobu trubek podlahového vytápění se používají tři základní materiály: Polybuten, PERT a PEX/AL/PEX. Všechny tyto námi dodávané trubky jsou vybaveny kyslíkovou bariérou, která je nutná pro zachování dlouhodobé životnosti celého systému.
1. Polybutenové potrubí PB 15×1,5 mm
Nejkvalitnější potrubí na trhu. Při dlouhodobém zatížení teplotou a tlakem vykazuje nejvyšší bezpečnostní faktor, který výrazně překračuje všechny požadavky. Extrémně flexibilní a poddajný materiál. Trvalé zatížení max. 90°C.


2. Pětivrstvé potrubí PERT 16 – 18 mm (bez hliníkové vrstvy)
Nejrozšířenější potrubí pro instalaci podlahového vytápění. Nejlepší poměr cena/kvalita. Díky pěti vrstvém je kyslíková bariéra chráněna vnějším PE pláštěm a nehrozí její mechanické poškození. Flexibilní materiál vhodný jak pro uložení do systémové desky tak na pás TAC. Trvalé zatížení max. 70°C.


A – Nosné potrubí PE-RT
B – Spojovací vrstva
C – Kyslíková bariéra EVOH
D – Vnější plášť z PE
3. Plastohliníkové vícevrstvé potrubí PEX/AL/PEX 16-20 mm
Potrubí s tvarovou pamětí díky hlinkové vrstvě. Universální použití pro podlahové vytápění, připojení radiátorů a rozvody vody. Díky omezené ohebnosti a tvarové paměti doporučujeme pokládku do systémových desek. Trvalé zatížení max. 95°C.


A – Jádro z PEX dle DIN 16833
B – Spojovací vrstva
C – Hliníková vrstva podélně svařená
D – Horní vrstva z PE, odolný proti UV záření
Rozdělovač




Regulace podlahového vytápění – příprava topné vody
Aby podlahové vytápění fungovalo správně je zapotřebí zajistit konstantní teplu přívodní vody do rozdělovače. K tomuto účelu slouží mísící sada. Podle typu zdroje tepla a způsobu zapojení je zapotřebí vybrat vhodnou mísící sadu. V našem sortimentu lze najít celkem 4 typy mísících modulů s tímto použitím:
1. Mísící sada pro zdroje na tuhá paliva a nekondenzační kotle (teplota od zdroje má 55°C a více)
2. Mísící sada se vstřikovacím ventilem (vhodná pro všechny typy zdrojů tepla)
3. Mísící sada s třícestným ventilem (zvláště vhodná pro kondenzační kotle a tepelná čerpadla)
4. Mísící sada pro přímé napojení na podlahový okruh (pro menší podlahové plochy bez rozdělovače)

Regulace teploty vzduchu v jednotlivých místnostech
Komfortu konstantní teploty vzduchu v jednotlivých místnostech lze docílit pomocí prostorových termostatů. Prostorový termostat je umístěn v každé místnosti, nejlépe na vnitřní zdi ve výšce vypínačů. Termostat dává impuls do servopohonu, který reguluje průtok vody v jednotlivých smyčkách podlahového topení. Pro připojení termostatů a servopohonů slouží propojovací elektrolišta.
Příklad kompletně osazeného rozdělovače s mísící sadou s třícestným ventilem a regulací teploty vzduchu jednotlivých místností pomocí prostorových termostatů.