Jak regulovat podlahové topení

Kvalitní regulace podlahového topení je nutným předpokladem pro dosažení efektivního využití možností podlahového topení.
Jejím úkolem je udržení požadované teploty v jednotlivých místnostech. Kvalitní regulace podlahového topení umí reagovat na tepelné zisky získané například od sluníčka, od krbu nebo vařením. Regulací optimalizujete vytápění jednotlivých místností, zajišťujete tepelnou pohodu obyvatelům nemovitosti a v maximální míře snižujete náklady na vytápění.

Dříve se regulace realizovala pouze centrálně teplotou vody v topném okruhu. Takové řešení však není schopno poskytnout maximální komfort a je i provozně nákladnější.

Proč by celý den měly být všechny místnosti vytápěny na stejnou teplotu? Jiné požadavky jsou na obývací pokoj, jiné na ložnici a jiné na dětský pokoj. Rozdílné jsou požadavky i v průběhu dne na každou z těchto místností.

Pokud je v každé místnosti namontován týdenní prostorový termostat (nebo jsou přímo okruhům nainstalována tepelná čidla), zle kvalitní regulací zajistit ovládání elektrotermických hlavic v rozdělovači podlahového topení. Jejich regulací lze měnit průtok topného média v okruzích podlahového topení a tím snižovat nebo naopak zvyšovat teplotu jednotlivých místností.