Podlahové krytiny pro podlahové vytápění

Jaké podlahové krytiny jsou vhodné pro podlahové topení, kdy je vybírat a na co si dát pozor při jejich výběru. Co vše je také vhodné vzít v úvahu a jak vám může pomoci projektant.

Výběr podlahové krytiny většinou začínáme zvažovat, až když je nemovitost dostavěna. Zpravidla i proto, že do tohoto rozhodování vstupují i ostatní rodinní příslušníci. Pokud jste se rozhodli pro podlahové topení, udělejte alespoň základní rozhodnutí o podlahové krytině již ve fázi výstavby, protože je vhodné zohlednit odpor kladený vedení tepla podlahovou krytinou. Obecně by odpor kladený podlahovou krytinou neměl překračovat hodnotu Rb 0,15m2K / W. Dobrý projektant zahrne i tyto aspekty vedle řady dalších do svých výpočtů a s ohledem na to navrhne případně větší délku topných okruhů, čímž zajistí dobrou tepelnou pohodu pro vaše budoucí užívání objektu.

Obývací prostor s dlažbou na podlahovém topení
Při výběru podlahové krytiny nespoléhejte na rady odborníků nebo prodejců, dobrým pomocníkem při výběru je zdravý rozum. Je  logické, že nejméně vhodné budou tepelné izolanty, jako poctivá čtyř centimetrová dubová deska a naopak nejvhodnější budou dobré tepelné vodiče jako je keramika. Podrobnější představu vám dá níže uvedená tabulka.

 

Nejednoznačné značení materiálů vhodných pro podlahové topení a šálení obchodníků

Před lety jsem se setkal s obchodníkem, který mi byl ochoten tvrdit, že koberec s cca 6-ti centimetrovým vlasem je vhodný pro podlahové topení. Ten koberec opravdu takovou značku na sobě měl. Když jsem se začal zajímat co ta značka znamená, zjistil jsem, jak nejednoznačné jsou v tomto směru předpisy a že se zde pletou dva termíny. Značka totiž znamenala, že koberci podlahové topení nevadí, to že je svým tepelným odporem podlahové topení eliminuje, výrobce tohoto koberce  neřešil.

Také obchodníci vás rádi uvedou v omyl. Nevím do jaké míry je to dáno jejich neznalostí a jakou roli v tom hraje jejich touha prodat. Opakovaně se ale setkávám na veletrzích s „dobrou radou“ obchodníka: „stačí zvednout teplotu v topném okruhu“. Teoreticky to opravdu stačí, ale není to zadarmo, zaplatíte to v nákladech na vytápění.

Druhy podlahových krytin a jejich využitelnost s podlahovým topením

Keramické a minerální podlahové krytiny

Jak jsme již uvedli, keramická dlažba je díky nejvyšší tepelné vodivosti (λ = 1) nejvhodnější podlahovou krytinou pro podlahové vytápění. Obdobné vlastnosti má i kámen nebo kabřinec. Dlažba, ale díky svému charakteru není vhodná do všech prostor domu. Asi si nedáte keramickou dlažbu do ložnice. Vývoj technologií a přesnosti výroby dlažby umožnil výrobu v nových velkoplošných formátech, které se dnes běžně uplatnuňují v obytných prostorách, zvláště v zahraničí.

Podlahy z plastů

Plastové podlahy dnes vyrábí celá řada výrobců a každý má v sortimentu řady, které jsou vhodnější a řady méně vhodné. Jedničkou mezi nimi je Marmoleum, které se svou tepelnou vodivostí blíží keramické dlažbě. U ostatních plastových podlah bohužel není právě obvyklé, aby výrobce uváděl tepelnou vodivost nebo tepelný odpor výrobku. Obecně ale plastové podlahy patří mezi vhodnější podlahové krytiny.

Textilní podlahové krytiny

Koberce by měly být z důvodu lepšího průchodu tepla lepeny. Tloušťka koberce by neměla překračovat 10 mm. Většina dnes nabízených koberců je podlepena kvůli měkčímu došlapu filcovým pásem, který je však dobrým izolantem. Tloušťka filcového pásu není taková, aby zamezila prostupu tepla z podlahového topení, je ale vhodné s tím počítat, aby jste nebyli praxí nepříjemně zaskočeni. Hodnotu Rb podlahových krytin je užitečné pro každý případ pečlivě vypočítat. Pro přibližné dimenzování je možné využít hodnoty uvedené v tabulce, jejíž obsah se budeme snažit aktualizovat.

Korková podlaha

Zvláštní oblibu získala korková podlaha, příjemně pochozí mající vysoký útlum kročejového hluku.

Dřevěné podlahy

I parkety lze použít jako podlahovou krytinu pro podlahové vytápění. Je však nutné používat pouze parkety určené pro instalaci na podlahové vytápění. Zatímco u dlažby se stále častěji využívají velké formáty, u dřevěné podlahy je nutné volit formáty co nejmenší. Důvodem proto je tepelná roztažnost dřeva, které při zahřívání a chladnutí podlahy neustále pracuje. Parkety ve formátu 400 – 500 mm délky a šíři 50 – 70 mm jsou rozměrově vhodným řešením. Neméně důležitým aspektem je způsob lepení dřevěné podlahy, protože použité lepidlo musí kvůli zmíněné tepelné roztažnosti zůstat trvale elastické.

Plovoucí podlaha

Pokud dnes investor mluví o dřevěné podlaze, má častěji na mysli plovoucí podlahu se vzhledem dřeva než přímo parkety.

Tabulka tepelných odporů vybraných konstrukcí

Tato tabulka uvádí nejběžnější podlahové krytiny, jejich konstrukční tloušťku a odpory kladené vedení tepla

Typ podlahové krytiny a pořadí vrstev konstrukcetloušťkatepelná vodivostodpor kladený vedení teplatloušťka celé konstrukce
DλR λ BdWD
jednotkymmW/mKm2 K/Wmm
Textilní podlahová krytina100,07max 0,1510
Parkety
Lepící hmota
Celkový tepelný odpor konstrukce
8
2
0,2
0,2
0,04
0,01
0,05
10
Plastová podlahová krytina např.PVC50,230,0225
Novilon Nova3,20,250,03523,2
Novilon Viva2,40,250,02642,4
Novilon Prima2,00,250,02642,0
Novilux Structura2,20,250,0222,2
Novilux Trafic3,00,250,033,0
Marmoleum9,80,17
0,25
0,037
Keramická dlažba
Tenké maltové lože
Celkový tepelný odpor konstrukce
10
2
1
1,4
0,01
0,001
0,011
12
Keramická dlažba
Maltové lože
Celkový tepelný odpor konstrukce
10
10
1
1,4
0,01
0,007
0,017
20
Korková podlaha10,50,114
Desky přírodního nebo umělého kamene v tomto případě mramor
Maltové lože
Celkový tepelný odpor konstrukce
15

10
3,5

1,4
0,004

0,007
0,011
25